Niepożądane zdarzenia na oku. Odsetek pacjentów, u których wystąpiło jakiekolwiek oczne zdarzenie niepożądane w badanym oku, wyniósł 68,4% w grupie leczonej ocriplasminem i 53,5% w grupie placebo (p <0,001). Różnica ta wynikała przede wszystkim z działań niepożądanych związanych z oderwaniem ciała szklistego. Większość działań niepożądanych miała przejściowy i łagodny przebieg. Najczęstszym ocznym zdarzeniem niepożądanym w badanym oku były szkliste mętnienia, zgłoszone przez 16,8% pacjentów w grupie leczonej ocriplasminem i 7,5% w grupie placebo (tabela 2). Częstość występowania jakiegokolwiek ciężkiego ocznego zdarzenia niepożądanego w grupie leczonej ocriplasminem wynosiła 7,7%, w porównaniu z 10,7% w grupie placebo (P = 0,26). Łzy siatkówki lub oderwania zdiagnozowano u 1,9% pacjentów otrzymujących ocriplasminę, w porównaniu z 4,3% pacjentów otrzymujących placebo (P = 0,11). Łzy siatkówki wystąpiły w sześciu oczach wstrzykniętych do oktalminy i pięciu oczach, którym wstrzyknięto placebo. Większość tych łez wystąpiła podczas witrektomii, która została wykonana dla witreomakularnej trakcji lub otworów plamki i została skutecznie leczona śródoperacyjnie. Dwie łzy siatkówki z oderwaniem wystąpiły przed jakąkolwiek operacją w grupie ocriplasmin i były leczone za pomocą witrektomii, z udanym ponownym założeniem siatkówki. Jedno z tych oczu miało najlepiej skorygowaną ostrość wzroku w punkcie wyjściowym 52 liter ETDRS i odzyskało 44 w wieku 6 miesięcy; drugie oko, z podstawową najlepiej skorygowaną ostrością wzroku 70 liter ETDRS, odzyskało 62.
Zastrzyki nie spowodowały ostrych zaćmy. Zaobserwowaliśmy postęp zaćmy w 8,2% oczu phakic, którym wstrzyknięto ocriplasminę oraz 11,9% oczu phakic, którym wstrzyknięto placebo (P = 0,32). Wśród pacjentów, którzy nie przeszli witrektomii, odsetek pacjentów z progresją zaćmy był podobny w grupie leczonej ocriplasminem i placebo (odpowiednio 4,8% i 5,2%, p = 0,97). Nie obserwowano przypadków endophthalmitis.
Dyskusja
Nasze dane potwierdzają odkrycie, że wstrzyknięcie do ciałka szklistego ocriplasmin prowadzi do ustąpienia trakcji witreomakularnej, indukcji oderwania tylnego ciała szklistego i zamknięcia otworu plamki w niektórych przypadkach. Częstość witrektomii była mniejsza wśród pacjentów otrzymujących ocriplasminę niż wśród otrzymujących placebo. Wstrzyknięcie pozorowane zapewniłoby lepsze porównanie z naturalnym przebiegiem procesu chorobowego niż w przypadku grupy pacjentów, którzy otrzymali placebo, który został wybrany do kontrolowania pod kątem efektu wstrzyknięcia do ciała szklistego.
Głównym objawem wizualnym szkliwooczaszki i otworów plamki jest obniżona ostrość wzroku. Chociaż większa liczba pacjentów w grupie leczonej ocriplasminem niż w grupie placebo miała zwiększoną ostrość wzroku (zdefiniowaną jako przyrost trzech lub więcej linii liter) i zgłosiła poprawę jakości życia, zyski były skromne
[przypisy: przytomny rozwój, krynica zdrój sanatoria nfz, elastopatia ]
Comments are closed.
Powiązane tematy z artykułem: elastopatia krynica zdrój sanatoria nfz przytomny rozwój
Mają nowoczesny sprzęt co również jest ważne wykonując takie badanie
[..] Cytowany fragment: ból[…]
Ciekawa jestem tylko czy jeśli wynik będzie świadczył o alergii